تشخیص و درمان هموفیلی

تشخیص هموفیلى 

پزشک کودک شما ممکن است علاوه بر گرفتن یک شرح حال کامل و انجام معاینات بالینى، آزمایش‌های خونى متعددى را شامل اندازه‌گیرى مقدار فاکتورهاى انعقادى خون، شمارش کامل سلول‌های خونی(CBC) ، اندازه‌گیرى زمان خونریزى، و یا تست DNA تجویز نماید. همچنین ممکن است جزئیاتى را در مورد سابقه خانوادگى کودکتان سئوال نماید.

درمان هموفیلى

درمان خاص هموفیلى توسط پزشک و بر اساس موارد زیر تعیین می‌شود:

-سن کودک، سلامت عمومى و تاریخچه پزشکى وى

-گستردگی، نوع و شدت بیمارى

-تحمل کودک نسبت به داروها، درمان‌ها و روش‌های خاص

-انتظارات درباره سیر بیمارى

-دیدگاه و یا انتخاب شما

هدف از درمان هموفیلى، پیشگیرى از عوارض بیمارى و در وهله اول عوارضى است که در مفاصل و مغز ایجاد می‌کند. درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

-می‌توان از والدین خواست که اسباب بازى‌های نرم با گوشه‌های گرد براى کودکان کم سن خریدارى کنند. 

-در مورد کودکانى که تازه راه رفتن را یاد گرفته‌اند و یا فعال‌تر شده‌اند می‌توان از کلاه ایمنى و لباس‌های پنبه دوزى شده استفاده کرد. 

-امکان انجام ورزش‌هایى که احتمال برخورد و تصادم در آن‌ها زیاد است، در دوران مدرسه، باید به دقت ارزیابى شود. 

-در زمان واکسیناسیون می‌توان از تزریق زیرجلدى به جاى تزریق عضلانى استفاده کرد تا از خونریزى عمیق عضلانى جلوگیرى شود. 

-خونریزى‌‌های مفصلى ممکن است به جراحى و یا بى ‌حرکت نگه‌داشتن مفصل نیاز پیدا کند. بازتوانى مفصل آسیب دیده می‌‌تواند شامل درمان فیزیکى و ورزش جهت تقویت عضلات اطراف مفصل باشد. 

-قبل از جراحى و کارهاى دندانپزشکى، ممکن است پزشک کودک شما تزریق داخل وریدى فاکتورها را تجویز نماید تا سطح خونى فاکتورهاى انعقادى خون افزایش یابد. همچنین ممکن است تزریق فاکتورهاى خاصى را در حین جراحى یا پس از آن انجام دهند تا فاکتورهاى انعقادى در سطح مطلوب باقی بمانند و از خونریزى پس از جراحى پیشگیرى گردد و به بهبود زخم کمک شود. 

همچنین ممکن است پزشک کودک شما، قطع آسپیرین یا داروهاى حاوى آسپیرین را قبل از جراحى توصیه کند، زیرا این فرآورده‌ها احتمال خونریزى را تشدید می‌کنند. 

-در صورت از دست دادن خون به مقدار زیاد، ممکن است نیاز به انتقال خون باشد. 

-رعایت بهداشت دهان و دندان یک عامل پیشگیرى کننده از بروز خونریزی است.

چشم انداز بلندمدت 

هموفیلى یک بیمارى مادام العمر و همیشگی است. با پیشرفت‌هایی که در زمینه ساخت فاکتورهاى انعقادى خون انجام شده است، پیشگیرى و درمان خونریزى رو به بهبود است. 

با درمان مناسب، اتخاذ تصمیمات آگاهانه و تشخیص به موقع عوارض، بسیارى از کودکان مبتلا به هموفیلى از طول عمر طبیعى و زندگى نسبتا سالمی بهرمند خواهند شد.


منبع: دکتر زهرا عباسپور – همشهری

گردآورنده: احمد حکیم

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 10 آذر 1395 ساعت 23:47
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما