درمان نارسایی دریچه میترال

بیشتر افرادی که نارسایی خفیف دریچه میترال دارند به‌ویژه آن‌‌ها که هیچ علامتی ندارند به درمان نیاز ندارند و دارای یک زندگی طبیعی، فعال و بدون مشکل هستند. عمدتاً پزشکان توصیه نمی‌کنند که شیوه زندگی خود را تغییر دهید و یا محدودیتی در انجام فعالیت‌های بدنی و رژیم غذایی خود قائل شوید.

با پیشرفت MR اگر علامت دار شوند ممکن است پزشک دارویی تجویز کند تا درد قفسه سینه یا آریتمی ناشی از MR را بهبود بخشد. برا ی مثال گاهی دارویی به نام مسدود کننده بتا را برای ضربان قلب بالا یا ناراحتی در قفسه صدری تجویز می‌کنند یا دیورتیک‌‌ها را برای احتقان ریوی تجویز می‌کنند. گاهی درمان همانند نارسائى قلب شامل دیورتیک‌‌ها و دیگوکسین و کاهش پس‌بار با مهارکننده آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین، هیدرالازین می‌تواند شدت پس زدن خون را کاهش داده و برون‌ده قلبى رو به جلو را افزایش مى‌دهد و علائم بیمار را بهبود مى‌بخشد. همچنین در صورت وجود فیبریلاسیون دهلیزى باید از ضد انعقادی و گاهی دیژیتال نیز استفاده کرد. هیچ‌گاه بدون مشورت با پزشکتان این دارو‌ها را شروع، قطع یا کم و زیاد نکنید.

شما نمی‌توانید جلوی پیشرفت احتمالی نارسایی دریچه میترال را بگیرید، ولی می‌توانید جلوی ایجاد و عوارض آن را مثل عفونت باکتریایی دریچه را، با در جریان قرار دادن جراح و دندانپزشکتان پیش از اعمال جراحی، بگیرید. اگر نیاز به کار روی دندان خود دارید که منجر به خونریزی لثه می‌شود (جرم‌گیری زیر لثه، کشیدن دندان، عصب کشی و جراحی‌های لثه)، همچنین قبل از اعمال جراحی چون برداشتن لوزه، کیسه صفرا، پروستات و جراحی‌های سیستم ادراری و رحمی به جراح خود اطلاع دهید که دچار MR هستید. زیرا نیاز به مصرف آنتی بیوتیک‌ها قبل از عمل جراحی دارید تا احتمال عفونت دریچه (آندوکاردیت) را کم کند. استفاده پیشگیرانه آنتی بیوتیک‌ها، بسیاری از باکتری‌‌ها که ممکن است وارد گردش خون شوند را از بین برده و جلوی عفونت دریچه قلب را می‌گیرد. آموکسی سیلین یکی از شایع‌ترین داروهایی است که بدین منظور تجویز می‌شود. ولی اگر به دارو‌های خانواده پنی سیلین (آمپی سیلین) حساسیت دارید، پزشکتان می‌تواند از آنتی بیوتیک‌های دیگر مانند کلیندومایسین، کلاریترومایسین یا آزیترومایسین استفاده کند.

در صورت علامت‌دار بودن بیمار یا وجود شواهدى دال بر اختلال عملکرد شدید بطن چپ (کسر تخلیه‌اى بطن چپ زیر ۶۰%) یا قطر پایان سیستولى بطن چپ بیش از ۷۵mm در اکو، درمان جراحى (به‌صورت ترمیم دریچه یا تعویض آن) لازم است. برای تعویض دریچه هم از دریچه مصنوعی (فلزی) و هم از دریچه طبیعی (خوکی یا گاوی) استفاده می‌شود.

جراحى باید پیش از پیشرفت به ‌سمت نارسائى قلبى مزمن و شدید صورت گیرد در غیر این صورت مفید و بهبود دهنده نخواهد بود.


منبع: سایت قلب

گردآورده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 14:10
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما