بیماری کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی:

کاردیو به معنی قلب، میو به معنی ماهیچه و پاتی به معنی بیماری است. کاردیومیوپاتی‌‌ها یکی از بیماری‌های عضله قلب هستند که در آن به‌علت درگیری و بیماری عضله قلبی، قلب نمی‌تواند جریان خون کافی را برای بدن فراهم سازد و بیمار دچار علائم نارسایی قلبی می‌شود (در واقع نوعی نارسایی قلبی است). کاردیومیوپاتی ناشی از التهاب عضله قلب است که در نتیجه عضله قلبی ناتوان شده و نمی‌تواند خون را به به‌طور مؤثری پمپاژ کند. 

علت کاردیومیوپاتی‌ها:

علل شناخته شده کاردیو میوپاتی بسیار هستند ولی گاهی علتی برای آن پیدا نمی‌شود. کاردیومیوپاتی بدون علت مشخص (بیماری اولیه عضله قلبی یا همان میوکارد) را نوع ایدیوپاتیک می‌نامند. اما کاردیومیوپاتی‌‌های ثانویه به بیماری‌های دیگر علل متنوعی دارند که شایع‌ترین علت آن بیماری‌های تنگی عروق کرونر قلب (آترواسکلروز یا سکته قلبی) است. پرفشاری مزمن خون (هیپرتانسیون)، بیماری‌‌های دریچه‌ای قلب (مثل تنگی یا نارسایی شدید و مزمن آئورت و میترال)، آریتمی‌‌ها (بویژه نوع تاکی کاردی یعنی بالا بودن ضربان قلب)، برخی بیماری‌ها مثل پرکاری مزمن تیروئید و دیابت، حاملگی (کاردیومیوپاتی پره پارتوم و پوست پارتوم)، برخی بیماری‌های عفونی (مثل عفونت‌‌های ویروسی)، ببیماری‌های ارتشاحی قلب (مثل: آمیلوئیدوز، هموکروماتوز یا تجمع آمیلوئید یا آهن اضافی در ماهیچه قلب)، درگیری مزمن پریکارد (پریکاردیت مزمن فشارنده)، برخی دارو‌‌ها و سموم (مثل: دارو‌های شیمی درمانی، سوء مصرف الکل و کوکائین یا دارو‌های ضد افسردگی و…)، کمبود برخی ویتامین‌ها (مثل ویتامین B و سلینیوم، کلسیم و منیزیم) و… علل کاردیومیوپاتی‌‌های ثانویه هستند. این اختلال در مردان شایع‌تر است.

صرف نظر از علت بیماری، کاردیومیوپاتی سه نوع دارد:

کاردیومیوپاتی دیلاته(1): یا بزرگی حفرات قلب همراه با نارسا شدن عملکرد انقباضی قلب که شایع‌ترین شکل کاردیومیوپاتی است. در این اختلال، بطن چپ قلب بزرگ شده و توانایی پمپ آن کم می‌شود. شایع‌ترین علت آن بیماری انسداد عروق کرونر قلب یا بیماری تنگی یا نارسایی دریچه‌های قلب است. نوع ارثی آن کمتر شایع بوده و بیشتر در مردان میان‌سال دیده می‌شود.

کاردیو میوپاتی هیپر تروفیک(2) همراه با رشد بی رویه و در نتیجه ضخیم شدن عضله قلب: در این نوع، ماهیچه بطن چپ قلب، به طور غیرطبیعی رشد کرده و ضخیم می‌شود. براین اساس، حفره بطن چپ کوچک شده و علی‌رغم حفظ قدرت انقباضی، قدرت ریلکس شدن (انبساط حفره) و پذیرش خون کم می‌شود. بدلیل حفظ قدرت انقباضی اوایل بیماری، علائم نارسایی قلب کمتر دیده می‌شود ولی در موارد پیشرفته موجب کاهش برون‌ده قلبی و بروز علائم نارسایی قلب می‌شود. علل آن گاهی بیماری ثانویه مثل پرفشاری مزمن خون و یا تنگی دریچه‌ای یا بیماری‌های ارتشاحی قلب و… می‌باشد اما نوع اولیه ‌(ایدئوپاتیک) ناشی از اختلال ژنتیکی می‌تواند در هر سنی رخ دهد. برخی بیماران دارای سابقه خانوادگی هستند اما موارد اسپورادیک (بدون سابقه خوانوادگی) هم دیده می‌شود. این فرم درگیری یکی از شایع‌ترین علل مرگ ناگهانی قلب بویژه در ورزشکاران است.

کاردیومیوپاتی محدود کننده(3) یا کاهش انعطاف پذیری عضلات قلب: در این نوع، ماهیچه‌های قلب سفت شده و قابلیت انعطاف آن‌ها (ریلکسیشن یا انبساط) کم می‌شود و موجب کاهش پر شدن بطن قلبی می‌شود. این وضعیت شیوع کمتری نسبت به دیگر انواع دارد، در هر سنی دیده می‌شود ولی بیشتر در افراد پیر رخ می‌دهد. می‌تواند همراه با بیماری‌های ثانویه فوق‌الذکر یا بیماری اولیه عضله قلبی (ایدئوپاتیک) باشد.

علت و نیز فرم تظاهر هر چه باشد نتیجه همه آن‌ها کاهش توانایی قلب برای پمپ خون و خونرسانی سایر قسمت‌‌های بدن و بروز علائم مشترک نارسایی قلبی است.

علائم و نشانه‌های نارسایی قلبی:

در مراحل اولیه این بیماری ممکن است بی علامت باشد و فقط در معاینه یا اکوکاردیوگرافی قلبی کشف شود. بیماریابی در این مرحله عمدتا محدود به بیماران در ریسک کاردیومیوپاتی که تحت بررسی قرار می‌گیرند می‌باشد (مثل بیماران با سابقه خانوادگی نارسایی قلب، بیماران مبتلا به فشار خون بالای مزمن، بیماران دیابیی و تیروئیدی، وجود آریتمی و…).

به‌تدریج با پیشرفت بیماری، علائم نارسایی قلب ظاهر می‌شود. این علائم شامل موارد زیر است:

احساس تنگی‌ نفس در زمان فعالیت و در موارد شدیدتر بیماری در زمان استراحت، ودر موارد شدیدتر سرفه خشک مکرر، گاهی همراه با خلط خونی یا کف دار، ادم (تورم) ناحیه ساق و مچ پا و تورم شکم (در کاردیومیوپاتی پیشرفته با درگیری سمت راست قلب)، احساس خستگی و ضعف عمومی، سرگیجه، بی‌حالی، تپش قلب و ضربان نامنظم قلب، کاهش اشتها، کاهش میل جنسی.

پیش آگاهی: بسته به نوع کاردیومیوپاتی و علت اولیه متفاوت است. گاهی علائم و نشانه‌های این بیماری گرایش به پیشرفت دارند با گذشت زمان در صورت عدم درمان، در بعضی افراد این علائم و به هم خوردگی حالت‌های عمومی بدن، سریعاً پیشرفت می‌کند، این موضوع در حالی است که در مورد دیگر بیماران، این بیماری در یک سطح مشخص متوقف می‌شود و پیشرفت نمی‌کند. در برخی دیگر از بیماران، احتمال دارد بیمار به مرور زمان با درمان دارویی کاملاً بهبود یابد.

علل کاردیومیوپاتی‌ها:

در بیشتر موارد علت کاردیومیوپاتی دقیفا شناخته نمی‌شود، اما موارد زیر هر کدام می‌تواند علت احتمالی کاردیومیوپاتی باشد:

بالا بودن فشارخون به صورت مزمن

انواع بیماری‌های مزمن دریچ‌های قلب

بیماری انسداد عروق قلبی و سکته‌های قلبی

تاکی کاردی‌های مزمن (بالا بودن ضربان قلب به صورت مزمن)

اختلالات متابولیک مزمن ،مثل بیماری تیروئید یا دیابت

سوء تغذیه شدید و مزمن مانند کمبود تیامین (ویتامین ب-۱)، سلینیوم، کلسیم و منیزیم.

عوارض حاملگی

مصرف مزمن الکل، استفاده مزمن کوکائین یا دارو‌های ضد افسردگی، مانند دارو‌های ضد افسردگی ۳ حلقه‌ای، برخی دارو‌های شیمی درمانی برای درمان سرطان

برخی از عفونت‌‌های ویروسی.

جمع شدن بیش از اندازه چربی، آهن، رسوب ماده آمیلوییدی و… و جایگزینی به جای عضله قلب

استرس‌های شدید

برخی انواع کم خونی شدید

برخی انواع میوپاتی‌های عضله قلب مثل: آتاکسی فریدریش

عوامل خطر: عواملی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند عبارتند از:

سن بالا: افراد بالای ۶۰ سال

اضافه وزن و چاقی

استعمال دخانیات

الکیسم

سابقه خانوادگی

مصرف بعضی از دارو‌های مثل ضدافسردگی و دارو‌های ضد روان پریشی

استفاده بیش از حد از بعضی مواد مثل الکل و کوکائین

مبتلایان به دیابت شیرین

افزایش کلسترول خون

از آن‌جایی که گاهی اوقات کاردیومیوپاتی‌‌ها زمینه ارثی دارند، احتمال دارد پزشک توصیه کند که اعضای خانواده نیز جهت اطمینان از سلامتی در مقابل این بیماری مورد معاینه و اکوکاردیوگرافی قرار گیرند.

عوارض: از جمله عوارض این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آمبولی‌های شریانی:

بدلیل تشدید انعقاد پذیری و ایستایی خون در قلب، کاردیومیوپاتی‌‌ها می‌تواند موجب تشکیل لخته‌های خون در داخل حفرات قلب شوند. اگر طی انقباض قلبی، لخته‌های خون از سمت چپ قلبی به خارج قلب پمپاژ شده و وارد سیستم شریانی شوند (آمبولی‌های شریانی)، می‌توانند عروق خونی را مسدود و جریان خون را به اعضای حیاتی مانند قلب و مغز، چشم، کلیه، روده‌‌ها و… را دچار اختلال کنند. بسیار کمتر، اگر لخته‌‌ها در طرف راست قلب فرد بیمار تشکیل شود، آمبولی ریه‌ رخ می‌دهد. با هدف کاهش خطر، احتمال دارد پزشک یک دارو‌های ضد انعقاد خون مثل وارفارین یا کمتر آسپرین تجویز کند.

مرگ ناگهانی قلبی

تمامی انواع این کاردیومیوپاتی‌‌ها می‌تواند باعث آریتمی شوند. برخی از این آریتمی‌های قلبی (مثل تاکی کاردی بطنی)، بسیار خطرناک بوده و می‌تواند منجر به سنکوپ یا در برخی، مرگ ناگهانی قلبی شوند.


1. dilated cardiomyopathia.

2. cardiomyopathia Hypertrophic.

3. cardiomyopathia Restrictive.

منبع: سایت قلب

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 14:14
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما