بیماری نارسایی دریچه میترال

دریچه میترال بین حفرات سمت چپ قلب یعنی دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد. در نارسایی دریچه میترال، دریچه نمی‌تواند به‌خوبی بسته شود و در نتیجه خون دوباره به دهلیز برگشت می‌‌کند. این وضعیت باعث می‌‌شود که فشار در ورید‌‌های ریوی که به دهلیز چپ می‌ریزند بالا برود که موجب احتقان ریوی و تنگی نفس می‌‌شود. همچنین بخاطر برگشت قسمتی از خون پمپ شده توسط بطن چپ به دهلیز چپ، سمت چپ قلب مجبور است که حجم بیشتری خون پمپ کند تا گردش خون بدن را تامین کند و در نهایت هم به‌علت فعالیت زیاد، نارسایی قلبی مزمن و تپش قلب و تنگی نفس پدید می‌‌آید. با بزرگ شدن دهلیز چپ، احتمال آریتمی‌‌های قلبی مثل AF نیز وجود دارد. گاهی به‌وی‍‍‍ژه در موارد درگیری روماتیسمی دریچه‌‌های قلب، نارسایی میترال می‌‌تواند همراه با تنگی میترال همزمان دیده شود.

علل نارسایی میترال: نارسایی دریچه میترال در بزرگسالان اغلب از عوارض تب رماتیسمی است و بیمارى روماتیسمى قلب تقریباً در ۳۳% موارد وجود دارد. سایر علل عبارتند از: پرولاپس دریچه میترال، بیمارى ایسکمیک قلب به‌همراه اختلال عملکرد عضله پاپیلر یا در برخی بیماران در اثر پاره شدن طناب‌‌های عضلانی که به دریچه‌‌های متصل است (یکی از عوارض حمله ایسکمیک قلبی)، اتساع بطن چپ به هر علت، کلسیفیکاسیون حلقوى میترال، کاردیومیوپاتى هیپرتروفیک، اندوکاردیت عفونی، علل مادرزادى ایجاد می‌‌شود.

علایم نارسایی میترال:

علایم نارسایی مزمن میترال با پیشرفت تدریجی شدت بیماری، معمولا به تدریج و در عرض چند ماه یا چند سال ایجاد می‌‌شوند اما اگر علت ایجاد آن سکته قلبی و یا عفونت دریچه ای باشد ممکن است بطور ناگهانی نارسایی حاد میترال ایجاد شود. علایم نارسایی میترال عبارتند از:

خستگی زودرس نامعمول: بعلت کاهش برون‌ده موثر قلبی.

تنگی نفس در حین انجام فعالیت بدنی: به‌علت عدم افزایش کافی برون‌ده قلبی.

طپش قلب (آگاهی از نامنظم و یا غیر طبیعی بودن ضربان‌‌های قلب): به‌علت نارسایی قلبی یا آریتمی.

ادم ریه: تنگی نفس هم در هنگام فعالیت و هم در هنگام استراحت به علت جمع شدن مایع در ریه‌ها به‌علت افزایش فشارخون ریوی ایجاد شود.

ادم محیطی: با پیشرفت به نارسایی سمت راست قلب، تجمع مایع در بافت‌های بدن منجر به ادم مچ پاها می‌‌شود.

تشخیص: اکوکاردیوگرافى بزرگ شدن دهلیز چپ، بطن چپ پرکار(1) را نشان می‌‌دهد و اکوکاردیوگرافى داپلر در تشخیص و ارزیابى شدت MR کمک‌کننده است.


1. Hyperdynamic LV.

منبع: سایت قلب

گردآوردنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 14:19
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما