بیماری پرولاپس‌ دریچه‌ میترال‌

پرولاپس‌ دریچه‌ میترال‌ یک‌ اختلال‌ نسبتاً شایع‌ و اغلب‌ خوش‌خیم‌ است. دریچه میترال دو پره یا لیف لت دارد و بین حفرات سمت چپ قلب یعنی دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد. در حین انقباض دهلیز چپ دریچه باز و خون از دهلیز چپ وارد بطن چپ می‌شود ولی در حین انقباض بطن چپ بسته می‌شود و مانع ورود خون به دهلیزها می‌گردد. در برخی افراد یکی از این پره‌ها یا هر دوی آن‌ها بزرگ‌تر بوده یا بافت نرم‌تر داشته و بنابراین هنگامی که بطن چپ منقبض می‌شود و دریچه‌ها بسته می‌شوند، پره‌های دریچه به‌جای گرفتن شکل قیفی شکل نرمال، به سمت عقب و به درون دهلیز چپ (مانند یک چتر نجات به داخل) خمیده می‌شوند (افتادگی یا پرولاپس). و این ناهنجاری در بسته شدن دریچه میترال قلبی را پرولاپس دریچه میترال (MVP) می‌نامید. MVP شایع‌ترین شکل بیماری دریچه قلب است و گاهی می‌‌تواند به همراه درجاتی‌ از نشت خون از ورای‌ دریچه‌‌ (نارسایی‌ میترال‌) باشد.

 

علایم‌ شایع : این‌ اختلال‌ در خانم‌های‌ جوان‌ تا میانسال‌ شایع‌تر از آقایان است‌. اما فرمی از بیماری در مردان بالای ۵۰ سال دیده می‌شود و این مردان نسبت به زنان و جوان‌ترها سه برابر بیشتر در معرض خطر نارسایی میترال MR شدید هستند.

در اغلب‌ موارد علامتی‌ وجود ندارد ولی پرولاپس‌ دریچه‌ میترال‌ یک‌ صدای‌ قلبی خاص ‌(کلیک clik میان سیستولیک و گاهی یک سوفل قلبی انتهای سیستولیک در صورت پس زدن خون) ایجاد می‌‌کند که با گوشی‌ پزشکی‌ شنیده‌ شود و معمولا این‌ اختلال‌ در طی‌ یک‌ معاینه‌ معمول‌ کشف‌ می‌‌گردد. پس اغلب‌ موارد شکایتی وجود ندارد، اما گاهی علائم زیر را می‌دهد:

درد سینه‌ (تیرکشنده‌، مبهم‌ یا فشارنده‌) یا ناراحتی قفسه سینه،

تپش‌ قلب و اضطراب‌

احساس‌ سبکی‌ سر هنگام‌ برخاستن‌ از حالت‌ نشسته‌ یا خوابیده‌

خستگی و تنگی نفس

برخی از بیمارانی که MVP پرولاپس دریچه میترال دارند، علایمی را نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد که به این بیماری ارتباطی ندارد مانند: حملات پانیک، تپش قلب، اضطراب، خستگی، تپش قلب، میگرن، افت فشار خون و سندرم روده تحریک پذیر.

علل‌: علت‌ این‌ اختلال‌ در بسیاری‌ موارد ناشناخته‌ است‌ اما به نظر می‌رسد در برخی بیماران ناشی از اختلال ژنتیکی بافت کلاژن باشد. این‌ اختلال‌ ممکن‌ است‌ با برخی بیماری‌های‌ مادرزادی‌ قلب‌ همراه‌ باشد.

روش‌های پاراکلینیک برای تشخیص:

الکتروکاردیوگرام: اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام‌ها ممکن است در اثبات آریتمی‌ها در بیمارانی که تپش قلب دارند سودمند باشد.

اکوکاردیوگرام: یک اکوکاردیوگرافی مفیدترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و پرولاپس لت‌های دریچه میترال موثر است. اکوکاردیوگرام‌ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک می‌کند.

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرام‌های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه‌های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می‌دهند.

سیر بالینی و پیش آگهی: پرولاپس دریچه میترال اختلالی قابل پیشگیری نیست. بیماران مبتلا به MVP می‌توانند زندگی طبیعی و بدون علامتی را داشته باشند. پیش آگهی برای فرد مبتلا به MVP خفیف بدون نارسایی آئورت (پس زدن خون از دریچه) عالی است. شدت پرولاپس دریچه میترال طیف وسیعی دارد. اغلب بیماران مبتلا به این بیماری بدون علامت هستند در حالی که برخی دیگر علایمی دارند که کیفیت زندگی آنان را تغییر می‌دهد. در کل معمولاً یک‌ اختلال‌ خوش‌خیم‌ است‌ که‌ زندگی‌ طبیعی‌ را مختل‌ نمی‌کند و پیش آگهی دراز مدت این بیماری عالی است اما زیرمجموعه کوچکی از بیماران عوارضی شدیدی نشان می‌دهند مثل: نارسایی‌ میترال‌ (پس‌ زدن‌ خون‌ از طریق‌ دریچه‌ میترال‌) و به‌ ندرت‌ بروز عوارض‌ زیر: نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌، سکته‌ مغزی‌، آندوکاردیت‌ عفونی‌.

بروز این علائم با شدت بیماری دریچه‌ای مرتبط است و در موارد خفیف بیماری بسیار بسیار نامحتمل است.

اگر پزشکتان به شما اطمینان می‌دهد که بیماری خفیف و بدون عارضه جدی دارید و امکان عوارض بسیار کم است حرف ایشان را پذیرفته و بدون هیچ دغدغه‌ای برای کار، زندگی، ازدواج و بارداری و خلاصه آینده خود برنامه ریزی کنید.

خوشبختانه با پیشرفت پزشکی موارد شدید هم به راحتی قابل درمان بوده می‌توانند برای یک زندگی طولانی مدت برنامه ریزی نمایند.

عوارض: در کل معمولاً یک‌ اختلال‌ خوش‌خیم‌ است‌ که‌ زندگی‌ طبیعی‌ را مختل‌ نمی‌کند و پیش آگهی دراز مدت این بیماری عالی است اما زیرمجموعه کوچکی از بیماران عوارضی شدیدی نشان می‌دهند.

نارسایی‌ میترال‌ (MR): شایع‌ترین و مهم‌ترین عارضه MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می‌دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می‌تواند به آریتمی‌های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد. بیمارانی که از MR شدید رنج می‌برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می‌تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص MR همیشه قابل اعتماد نیست و نمی‌تواند شدت MR را به درستی اندازه‌گیری کند بنابراین به‌طور دوره‌ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم می‌شود. بیماران مبتلا به MR ممکن است سال‌ها بدون علامت باشند. متوسط فاصله از زمان تشخیص تا شروع علایم ۱۵ سال است.

بیشتر مرگ‌ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می‌شود.

اندوکاردیت: بیماران مبتلا به MVP که پس زدن را تجربه می‌کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به پس زدن MVP توصیه می‌شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیش‌گیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدون پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیش‌گیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.


منبع: سایت قلب

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 14:21
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما