درمان بیماری آسم

درمان این بیمار، دو اصل مهم دارد:

الف) فرد مبتلا باید بداند که آسم، یک بیماری مزمن است و ممکن است در طی زندگی او، به طور متناوب تشدید شود و نیاز به درمان طولانی مدت داشته باشد، ولی خوشبختانه بیماری کاملاً قابل کنترل است.

ب) مساله بعدی این است که این بیماری صد در صد قابل درمان نیست، ولی قابل کنترل است و اگر کنترل نشود و درمان جدی گرفته نشود، می‌تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. اما اگر بیمار به پزشک خود اعتماد کند و دایم با پزشک در ارتباط باشد و بیماری خود را قبول کند و از آن نترسد (با توجه به این بیماری حدود 10 درصد کل افراد جامعه را در برگرفته است)، کاملاً کنترل می‌شود.

راه‌های درمان، بر سه اصل استوار می‌باشد:

اول این‌که آسم و علت‌های دیگری که باعث تشدید آن می‌شوند، به درستی توسط پزشک تشخیص داده شوند. چه بسا فردی، سال‌ها با تشخیص آسم تحت درمان قرار می‌گیرد و بعداً پزشک متوجه می‌شود که بیمار داروی نامناسبی مانند پروپروانولول یا ایندرال مصرف می‌کرده که این داروها، باعث تشدید بیماری آسم می‌شوند و یا علت دیگری مانند ریفلاکس معده (ترش کردن غذا) وجود دارد.

مساله بعدی سینوزیت می‌باشد. بیمار باید حتماً از علایم سینوزیت آگاه باشد و در صورت وجود ترشحات پشت حلق، به پزشک خود گزارش دهد تا پزشک نسبت به درمان آن اقدام کند.

سومین مساله تماس با مواد حساسیت زا می‌باشد، مثل تماس با پرندگان، ادرار و مدفوع حیوانات، گرده‌های گل‌ها و گل کاری.

مسایل غیر ریوی هم می‌توانند باعث تنگی ریوی و بروز علایمی شبیه آسم شوند مانند نارسایی قلبی. حتی کم خونی می‌تواند باعث تنگی نفس شود که باید با علایم آسم افتراق داده شود.

در درمان‌های غیر دارویی حذف آلرژن‌ها در مواقع لازم به نفع بیمار می‌باشد و اگر بیماران بتوانند از محل آلوده به یک محل سالم نقل مکان کنند، بسیار خوب است.

مساله بعدی تغذیه می‌باشد، البته توصیه خاصی در مورد هیچ غذایی از طرف پزشک داده نمی‌شود و فقط عنوان می‌شود که وقتی با مصرف هر غذایی احساس می‌شود که مشکل تشدید می‌گردد باید از برنامه غذایی حذف شود در نتیجه غذاهایی را که ایجاد حساسیت می‌کنند نباید مصرف کرد مانند انواع فلفل، زعفران، کرفس، انگور و خربزه.

در درمان دارویی، داروها را به دو گروه عمده تقسیم بندی می‌کند: گروه اول داروهایی هستند که موقع حمله‌ی آسم باید مصرف شوند، مثل اسپری سالبوتامول که به وسیله آن بایستی سریعاً برونش باز شود.

توصیه می‌شود که هر بیماری همیشه اسپری سالبوتامول را همراه داشته باشد و بهتر است با وسایل کمک اسپری مصرف شوند و چنانچه مشکل بیمار با اسپری برطرف نشود، حتماً به بیمارستان مراجعه کند.

گروه دوم داروهایی هستند که باعث جلوگیری از حمله آسم می‌شوند، مانند داروهای کورتون، انواع داروهای خوراکی گشاد کننده برونش و اسپری‌های ترکیبی که اگر درست مصرف شوند، کم عارضه‌ترین انواع داروها می‌باشند.

در مورد اسپری باید گفت که انواع اسپری به هیچ عنوان باعث عادت کردن نمی‌شود، ولی حتماً باید به صورت صحیح استفاده شوند.

عدم درمان به موقع بیماری آسم، چه عواقبی ممکن است داشته باشد؟

عدم درمان به موقع نه تنها باعث می‌شود که شخص معضلات اجتماعی پیدا کند، بلکه شخصیت اجتماعی بیمار نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و ضربه روحی بزرگی به بیمار وارد می‌شود. این بیماری باعث می‌شود فرد از کارش غیبت کند و از نظر اقتصادی نیز دچار مشکل شود.

آسم می‌تواند به قلب و عروق فشار بیاورد و باعث اختلالات قلبی و عروقی شود و فرد را از نظر یادگیری نیز تحت تأثیر قرار دهد.

توصیه کلی شما به افراد سالم و افراد مبتلا به بیماری آسم کدام است؟

باید سعی کنند که در معرض عفونت‌های ویروسی قرار نگیرند (یکی از راه‌های مقابله با عفونت‌ها، استفاده از واکسن آنفلوآنزاست که بایستی در دوران کودکی تزریق شود). از تماس با آلرژن‌ها و مواد محرک و آلاینده‌ها که زمینه حساسیت را ایجاد می‌کنند پرهیز کنند.

تنگی نفس را جدی بگیرند و از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنند و با توجه به این که اگر درمان آسم جدی گرفته شود، بیماری قابل کنترل است، با مشاهده اولین علایم آسم به پزشک مراجعه کنند و نسبت به درمان مناسب اقدام نمایند.

توصیه می‌شود که حتماً درمان را به طور مرتب ادامه دهند و چنانچه دارویی توسط پزشک تجویز شد، به موقع آن را مصرف کنند.


منبع: تبیان

گردآورنده:احمد حکیم

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 15:51
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما