آرتریت ویروسی

ویروس‌ها موجودات زنده میکروسکوپی هستند که از باکتری‌ها کوچک‌ترند. بعضی ویروس‌ها می‌توانند موجب بیماری در انسان شوند. متاسفانه برای درمان بیماری‌های ویروسی آنتی بیوتیک‌های مناسبی مانند آن‌چه در درمان باکتری‌ها استفاده می‌شود وجود ندارد ولی خوشبختانه بسیاری از بیماری‌های ویروسی به توسط خود بدن مهار می‌شوند. ابتلا به بعضی بیماری‌های ویروسی مانند پولیومیلیت یا فلج اطفال، آبله، آبله مرغان، سرخک و سرخجه را می‌توان با استفاده از واکسن پیشگیری کرد.

التهاب مفصل را آرتریت می‌نامند. آرتریت می‌تواند منشا غیر عفونی داشته باشد مانند استئوآرتریت و یا آرتریت روماتوئید و یا می‌تواند عفونی باشد. آرتریت‌های عفونی یا میکروبی ممکن است مانند آرتریت‌های چرکی علت باکتریایی داشته باشد. به‌طور مثال باکتری استافیلوکوک می‌تواند موجب آرتریت چرکی شود. علت بعضی آرتریت‌ها ویروس‌ها هستند. آن‌ها می‌توانند موجب التهاب در مفاصل بدن و در نتیجه بروز درد و تورم شوند.

مهم‌ترین علامت آرتریت ویروسی، درد مفصل است که می‌تواند همراه با خشکی مفصل، تورم، قرمزی و گرما در روی پوست مفصل هم همراه باشد.

ویروس‌هایی که موجب التهاب مفصل می‌شوند

توانایی ایجاد آرتریت و التهاب در مفصل در بسیاری از ویروس‌ها وجود دارد. شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:

پاراویروس B-19 : حدود 60 درصد بالغین در طول عمر خود به این ویروس آلوده می‌شوند. این ویروس موجب بیماری به نام بیماری پنجم می‌شود. بیماری پنجم معمولا در زمان بچگی ایحاد می‌شود. حدود 15 درصد از بچه هایی که به این ویروس آلوده می‌شوند دچار درد مفصل می‌شوند ولی این درد خیلی زود خودبه‌خود خوب می‌شود. این درصد در بزرگسالان 80 درصد است.

هر مفصلی می‌تواند با این ویروس دچار التهاب شود ولی مفاصل دست، پا، زانو، مچ دست و مچ پا بیشتر از دیگر مفاصل مبتلا می‌شوند. در غالب اوقات درد مفصلی به‌طور خودبه‌خود در عرض دو هفته خوب می‌شود ولی گاهی این درد راجعه می‌شود یعنی بعد از خوب شدن با گذشت مدتی دوباره عود می‌کند. این عود‌های متوالی ممکن است حتی تا سال‌ها نیز ادامه پیدا کند.

هپاتیتB : این ویروس بیشتر به خاطر آلوده کردن کبد و ایجاد یرقان و زردی معروف است ولی می‌تواند موجب آرتریت هم بشود. آرتریت در هپاتیت، بیشتر در مفاصل دست و زانو ایجاد می‌شود ولی می‌تواند در مچ دست، مچ پا، آرنج و شانه هم به‌وجود آید. آرتریت و التهاب مفصلی در این بیماران قبل از بروز زردی به‌وجود می‌آید و ممکن است هفته‌ها پس از فروکش کردن زردی هم ادامه یابد. در کسانی که به علت ابتلا به این ویروس دچار هپاتیت مزمن می‌شوند آرتریت و درد مفصلی هم ممکن است راجعه شود یعنی مدتی خوب شده و دوباره برگردد.

سرخچه: ابتلا به ویروس سرخچه در بچه‌ها یا بدون علامت است و یا علائم خفیفی دارد ولی در بزرگسالان می‌تواند موجب آرتریت و درد مفصلی شود. علائم مفصلی بیماری معمولا با فاصله یک هفته از علائم پوستی ظاهر می‌شود. مفصل گرفتار معمولا دردناک است ولی تورمی ندارد. معمولا مفاصل زانو، آرنج، مچ دست و مچ پا گرفتار می‌شوند. 

درد مفصلی در سرخجه معمولا پس از دو هفته از بین می‌رود ولی ندرتا می‌تواند چند سال هم باقی بماند. واکسن سرخجه هم می‌تواند در 15 درصد دریافت کنندگان موجب درد مفصلی شود. این درد دو هفته پس از تزریق واکسن شروع شده و یک هفته باقی می‌ماند. این درد ممکن است ندرتا تا یک سال هم باقی بماند.

ایدز: ابتلا به ویروس HIV در ابتدا موجب بروز علائمی مانند آنفلوانزا می‌شود که همراه با درد مفصلی است. در حدود ده درصد افراد مبتلا به این ویروس درد‌های مفصلی مزمنی به‌صورت راجعه در شانه، آرنج و زانو به‌وجود می‌آید.

تشخیص این‌که آرتریت بیمار از نوع ویروسی است معمولا از طریق معاینه بیمار است و روش‌های تصویربرداری یا آزمایشات جز در موارد خاص کمکی به تشخیص نمی‌کنند.

درد مفصلی و تورم ناشی از آرتریت ویروسی معمولا خودبه‌خود خوب می‌شود. درمان آنتی بیوتیکی و ضد ویروسی برای این مشکل وجود ندارد. استفاده از داروهای ضد درد می‌تواند در مدت بیماری علائم بیمار را کاهش دهد.

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری

 "متخصص ارتوپدی"

ایران ارتوپد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 09 مهر 1395 ساعت 16:05
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما