علل اختلاف طول اندام‌ها

وقتی طول کل اندام فوقانی در دو طرف با یکدیگر متفاوت باشد و یا طول کل اندام تحتانی در دو طرف با یکدیگر متفاوت باشد به این وضعیت اختلاف طول اندام‌ها(1) می‌گویند. اختلاف طول دو اندام فوقانی معمولا مشکل خاصی برای فرد به وجود نمی‌آورد ولی در اندام تحتانی این طور نیست.

بقیه این بحث در مورد اختلاف طول در اندام‌های تحتانی است.

بسیاری اوقات در افراد عادی هم، طول اندام های تحتانی (چیزی که در زبان مردم به آن پا گفته می‌شود؛ در ارتوپدی منظور از پا قسمتی از اندام تحتانی است که پایین‌تر از مچ قرار گرفته است) ممکن است حتی تا حد یک و نیم سانتیمتر هم با یکدیگر متفاوت باشند. اختلاف طول بیش از این حد نیاز به درمان دارد.

علل اختلاف طول اندام‌ها

مهم‌ترین علل متفاوت بودن طول اندام‌ها عبارتند از:

شکستگی قبلی

اگر استخوان ران یا ساق شکسته شده در وضعیت نامناسب و کوتاه جوش بخورد طول اندام‌ها غیر یکسان می‌شود. اگر به‌دنبال ضربه و یا شکستگی در دوران بچگی، صفحه رشد استخوان ران یا ساق آسیب ببیند، ممکن است آن استخوان خوب رشد نکند و کوتاه‌تر از استخوان طرف مقابل باقی بماند. گاهی در بچه‌ها استخوان ران بعد ازشکستگی و جوش خوردن دچار افزایش رشد می‌شود که ممکن است نتیجه آن بلندتر شدن ران طرف آسیب دیده باشد.

عفونت استخوان

عفونت استخوانی و یا التهاب مفصلی در زمان کودکی ممکن است موجب اختلاف طول اندام‌ها در سنین بالاتر شود.

بیماری‌های مادرزادی

بعضی بیماری‌های مادرزادی مانند نوروفیبروماتوز، اگزوستوز متعدد و یا بیماری اولیر می‌تواند موجب اختلاف طول اندام‌ها شود.

بیماری‌های عصبی و عضلانی

بعضی بیماری‌های عصبی یا عضلانی مانند ابتلا قبلی به فلج اطفال می‌تواند موجب اختلاف طول اندام‌ها شود.

تشخیص اختلاف طول اندام‌ها

پزشک معالج با اندازه گیری طول نقطه خاصی از لگن تا مچ پا و مقایسه این مقدار در دو طرف می‌تواند تا حدودی اختلاف طول اندام‌های تحتانی را متوجه شود. اندازه گیری دقیق‌تر این اختلاف طول با استفاده از نوع خاصی از رادیوگرافی به نام اسکنوگرام(2) است.

علائم اختلاف طول اندام‌ها

اختلافی در حدود 4 سانتی‌متر در یک فرد بالغ می‌تواند موجب لنگش و مصرف انرژی بیشتر در حین راه رفتن شود. ممکن است اختلاف طول اندام‌های تحتانی زمینه را برای کمردرد بیشتر کند.


1. Limb Length Discrepancy.

2. Scanogram.

نویسنده دکتر مهرداد منصوری

"متخصص ارتوپدی"

ایران ارتوپد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 09 مهر 1395 ساعت 16:06
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما