علل ایجاد درد‌های عضلانی

درد عضلات یا میالژی(1) درد شایعی است که تقریبا هر کسی آن را تجربه کرده است. ممکن است خفیف یا بسیار شدید و غیر قابل تحمل باشد. معمولا در عرض چند روز خوب می‌شود ولی گاهی اوقات ممکن است ماه‌ها به طول انجامد و در هر جایی از بدن از گردن تا کمر، ران، ساق بازو و یا حتی دست دیده می‌شود.

درد عضلات در غالب اوقات به علت استفاده بیش از حد از آن در حین کار یا ورزش و یا به‌دنبال ضربه به عضله و یا کشیدگی آن به‌وجود می‌آید. این درد ممکن است در حین فعالیتی که آن را به‌وجود آورده شروع شود و یا بعد از مدتی پدید آید.

درد عضلانی که با تاخیر شروع میشود، DOMS همان است(2) که روز بعد از یک فعالیت سنگین بدنی شما را با درد شدیدی از خواب بیدار می‌کند. شروع این درد 24 الی 48 ساعت بعد از انجام فعالیت بدنی است.

وقتی شما فعالیت بدنی را انجام می‌دهید که فشاری بیش از حد به عضلات شما وارد می‌کند و عضلات شما آن‌قدر قوی نیستند که تحمل فشار وارده را بکنند فیبرهای عضلانی آن کشیده شده و پارگی‌های میکروسکوپی در آن ایجاد می‌شود. این آسیب‌ها موجب می‌شوند تا یکی دو روز بعد از فعالیت ذکر شده به علت التهاب و آزاد شدن مواد شیمیایی مولد درد در محل، فرد دچار درد عضلانی شود.

راه پیشگیری از این وضعیت رعایت دو نکته اساسی است. اول این‌که قبل از شروع هر فعالیت ورزشی و یا فعالیت سنگین بدنی باید نرمش‌های کششی را به اندازه کافی انجام داد تا فیبرهای عضلات و تاندون‌ها و رباط های اطراف مفصل بلندتر شده و قابلیت انعطاف بیشتری پیدا کنند و دوم اینکه شدت و مدت هر فعالیت ورزشی جدید را باید به‌تدریج افزایش داد تا بدن فرصت کافی را برای تطبیق دادن خود به آن داشته باشد.

به غیر از فعالیت‌های بدنی سنگین که شایع‌ترین علت دردهای عضلات هستند این درد‌ها ممکن است علل دیگری هم داشته باشند که عبارتند از:

مصرف بعض داروها مانند بعضی داروهای ضد فشار خون، کوکائین و بعضی داروهای ضد کلسترول مانند: استاتین، درماتومیوزیت، پلی میوزیت، لوپوس، ام اس

اختلال الکترولیتی در بدن مانند کمبود پتاسیم یا کلسیم بدن

عفونت هایی مانند آنفلوآنزا، مالاریا، پولیومیلیت، تریشین، بیماری لایم

پلی میالژی

رابدومیولیز

سندروم کمپارتمان مزمن

سندروم خستگی مزمن

نارسایی عروقی اندام

پورفیری 

در مواردی که درد عضلات به‌دنبال فعالیت بدنی شدید ایجاد شده است اقدامات زیر معمولا می‌تواند در کاهش شدت درد موثر واقع شود:

استراحت و کاهش فعالیت های بدنی

استفاده از استامینوفن و یا داروی ضد التهاب مانند ایبوپروفن

سرد کردن محل درد در 24 الی 72 ساعت اول و پس از آن استفاده از گرمای موضعی

انجام نرمش‌های کششی بعد از چند روز استراحت و سپس انجام ورزش‌هایی مانند راه پیمایی، شنا و دوچرخه سواری

استراحت و خواب به اندازه کافی و استفاده از روش های ریلاکسیشن مانند یوگا و مدیتیشن

با این حال وقتی که شدت درد زیاد بوده و یا علت آن مشخص نباشد، درد بیش از سه روز طول بکشد و یا علائمی از عفونت وجود داشته باشد باید حتما به پزشک مراجعه کرد.


1. Myalgia.

2. Delayed Onset Muscle Soreness.

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری 

"متخصص ارتوپدی"

ایران ارتوپد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 09 مهر 1395 ساعت 00:05
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما