نقرس کاذب

نقرس کاذب یک بیماری مفصلی است که در آن مانند نقرس کریستال‌هایی درمفصل رسوب می‌کنند ولی در این بیماری به‌جای اسید اوریک این کریستال‌‌های فسفات کلسیم است که در درون مفصل و بافت‌‌های اطراف مفصل رسوب می‌کنند.

رسوب پیروفسفات کلسیم در مفصل ممکن است کاملا بدون علامت باشد، ممکن است موجب التهاب مزمن مفصل شود و یا ممکن است به‌صورت یک التهاب ناگهانی مفصل و شبیه به حمله نقرسی باشد. گاهی اوقات در این بیماری کریستال‌‌های پیروفسفات کلسیم در بورس‌ها و یا در تاندون‌ها رسوب کرده و موجب التهاب آن‌ها می‌شوند.

این بیماری بیشتر در سنین بالا دیده می‌شود و ممکن است زمینه بروز خانوادگی داشته باشد.

نقرس کاذب یکی از علل شایع التهاب حاد و ناگهانی مفصل در سنین بالا است. نقرس کاذب در مبتلایان به دیابت، هموکروماتوز، نقرس و هیپرپاراتیروئیدی بیشتر دیده می‌شود.

علائم نقرس کاذب 

همان‌طور که گفته شد بیماری در اکثر اوقات بدون علائم بالینی خاصی است و فقط در رادیوگرافی مفصل رسوب کلسیم در غضروف مفصل دیده می‌شود. در حالات مزمن علائم تخریب مفصل کمابیش مانند آرتروز ولی شدیدتر از آن است و در مفاصل زانو، مچ دست، شانه و مفصل ران ایجاد می‌شود. در حالات حاد علائم به‌صورت درگیری یک یا تعداد معدودی مفصل به‌خصوص در زانو و شبیه به حملات نقرس ولی خفیف‌تر از آن و به‌صورت درد و تورم مفصل است. مفصل متورم، گرم و دردناک می‌شود و هر گونه حرکت مفصل شدت درد را افزایش می‌دهد. در حین حملات تب ایجاد می‌شود.

تشخیص این بیماری با آسپیراسیون مفصل (کشیدن مایع مفصلی) است که در آن می‌توان کریستال‌‌های فسفات کلسیم را مشاهده کرد.

درمان نقرس کاذب 

درمان بیماری به‌صورت کشیدن مایع مفصلی، استفاده از داروهای ضد التهابی، تزریق کورتیکوستروئید در درون مفصل، استفاده از کورتیکوستروئید بصورت خوراکی یا تزریقی و احتمالا استفاده از کلشی سین است.

حملات حاد این بیماری معمولا در عرض ده روز فروکش می‌کنند. در بعضی از بیماران تخریب پیش‌رونده مفصل ایجاد می‌شود.

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری 

"متخصص ارتوپدی"

ایران ارتوپد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 09 مهر 1395 ساعت 00:12
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما