عفونت مفصل

آرتریت(1) به معنای التهاب مفصل است و آرتریت عفونی(2) یا آرتریت چرکی به معنای التهاب مفصل به علت عفونت یا به زبان دیگر به معنای عفونت مفصل است. مشخصه عفونت مفصل درد شدید مفصل همراه با تب است. این بیماری نیاز به درمان اورژانس داشته و در صورت تاخیر در درمان می‌تواند عواقب وخیمی را به‌دنبال داشته باشد.

عفونت چرکی مفصل در بچه‌ها شایع‌تر از بزرگسالان است.

عفونت مفصل چگونه ایجاد می‌شود

هر گاه میکروب‌ها بتوانند خود را به طریقی به مفصل رسانده و در آنجا تکثیر یابند می‌توانند ایجاد عفونت مفصل کنند. راه‌های رسیدن میکروب‌ها به مفصل عبارتند از

وقتی نقطه ای از بدن عفونت فعال دارد مانند عفونت چرکی در گلو و یا عفونت پوستی، میکروب‌ها می‌توانند از این مناطق به داخل جریان خون رفته و از آن طریق خود را به مفصل برسانند. گاهی حتی بدون وجود یک کانون عفونی میکروب‌ها می‌توانند از راه روده و یا بینی به جریان خون راه پیدا کنند.

گاهی اوقات اجسام برنده و نافذ به مفصل می‌توانند میکروب‌ها مستقیما با خود به درون مفصل ببرند و یا ممکن است پارگی بافت‌های روی مفصل موجب ورود مستقیم میکروب‌ها از فضای بیرون به داخل مفصل شود.

عفونت بافت‌های نزدیک مفصل و یا استئومیلیت نزدیک مفصل (عفونت استخوان نزدیک مفصل) می‌تواند موجب سرایت میکروب‌ها به درون آن شود.

اعمال جراحی مفصلی و یا آرتروسکوپی ممکن است موجب انتقال میکروب به درون مفصل و عفونت آن شوند.

عفونت چرکی مفصل در چه مفاصلی بیشتر دیده می‌شود

نیمی از موارد عفونت مفصل در زانو است و 20 درصد عفونت‌های مفصلی در مفصل ران اتفاق میفتد. مفاصل شانه، آرنج، مچ دست و مچ پا هم می‌توانند دچار عفونت شوند.

عفونت مفصل بر اثر چه میکروب‌هایی ایجاد می‌شود

شایع‌ترین میکروب مولد آرتریت چرکی یا عفونت چرکی مفصل باکتری به نام استافیلوکک طلایی است. باکتری‌های استرپتوکک، مننگوکک، هموفیلوس آنفلوانزا و ای کولای هم می‌توانند این عفونت‌ها را ایجاد کنند. 

التهاب و عفونت چگونه در مفصل ایجاد می‌شود

همان‌طور که گفته شد در ایجاد عفونت مفصل، راه انتقال میکروب‌ها به مفصل بیشتر از راه جریان خون است. میکروب بعد از رسیدن به مفصل در بافت سینوویال آن که پرخون‌تر از مناطق دیگر است جاگیر شده و رشد و تکثیر پیدا می‌کند.

به‌دنبال آن گلبول‌های سفید بدن برای دفاع به آن نقطه می‌روند. باکتری‌ها و گلبول‌های سفید از خود مواد سمی ترشح می‌کنند تا یکدیگر را از پای درآورند ولی این مواد به فضای مفصل هم راه پیدا کرده و موجب تخریب غضروف مفصلی می‌شود. باکتری‌ها و گلبول‌های سفید و سلول‌های بافت‌های مرده مفصل ماده ای را ایجاد می‌کنند که به آن چرک می‌گویند.

این چرک در فضای مفصلی جمع شده و خواص آن را تغییر می‌دهد. در نتیجه، تغذیه غضروف که از راه مایع مفصلی است دچار اختلال می‌شود. به علت تجمع مواد چرکی در درون فضای بسته مفصل فشار درون آن بالا رفته و این فشار بالا موجب بسته شدن عروق خونی مفصل می‌شود. در مفصل ران با بسته شدن عروق خونی سر استخوان ران ممکن است این قسمت از استخوان دچار نکروز شده و بمیرد. در همین مفصل افزایش فشار داخلی مفصل می‌تواند موجب دررفتگی آن شود.

یکی از پاسخ‌های بدن به التهاب ایجاد بافت تازه فیبرو است. این بافت قابلیت ارتجاعی خوبی ندارد. در عفونت چرکی مفصل و با تشکیل این بافت در کپسول مفصلی این کپسول هم قابلیت انعطاف خود را از دست می‌دهد که نتیجه آن خشکی مفصلی و کاهش دامنه حرکتی در آن است.

در صورتی که عفونت مفصل درمان نشود مواد چرکی کپسول مفصل را پاره کرده و از راه پوست خود را به فضای بیرون می‌رسانند. در این حالت عفونت سر باز کرده و ترشحات چرکی به بیرون می‌ریزند. گاهی هم عفونت به استخوان مجاور مفصل منتشر شده و موجب عفونت استخوان یا استئومیلیت در آن می‌شود.


1. Arthritis.

2. Septic arthritis.

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری

 "متخصص ارتوپدی"

ایران ارتوپد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 09 مهر 1395 ساعت 00:14
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما