برنامه‌ریزی اقتصادی یک ضرروت اسلامی

برنامه‌ریزی اقتصادی یک ضرورت اسلامی است

انفال آیه 60: «و آماده کنید برای ایشان هر چه می‌توانید از نیرو و ستوران بسته شده، تا بترسانید با آن دشمن خدا و دشمن خود را و دیگرانی از غیر ایشان که شما آنان را نمی‌شناسید و خدا می‌شناسد. و هرآنچه در راه خدا انفاق کنید به شما پرداخته می‌شود و به شما ستم نخواهد شد.»

می‌دانیم نبردهای امروزه دنیا، اهداف اقتصادی دارد؛ از این رو هرچند مسلمانان چشم طمع به ذخایر و مخازن کشورهای دیگر ندارند ولی در کشورهاشان استعمارگران مطامعی دارند که باید از آن‌ها پیش‌گیری شود. بزرگ‌ترین حربه استعمار فلج کردن اقتصاد این کشورها و ایجاد وابستگی و سپس دخالت‌های استعماری و آن‌گاه ایجاد پایگاه و سوءاستفاده از ذخایر طبیعی است. 

مسلمانان باید بتوانند نوسان‌های اقتصادی را در کشور خود کاهش دهند؛ پیشرفت اقتصادی را سرعت بخشند؛ سطح زندگی را برای گروه وسیع‌تری از جمعیت‌شان بالا برند و همان‌گونه که در مسائل اقتصاد خصوصی برای خود و خانواده‌شان طرح‌ریزی می‌کنند در اقتصاد کلان نیز خود را مسئول بدانند.

آیه فوق می‌گوید که مومنان باید به اندازه توان به نیروی مورد نیازشان در مقابل دشمن مجهز شوند؛ این دشمن خواه دشمن فعلی و موجود باشد یا دشمن احتمالی. بنابراین مسلمانان پیوسته در نبرد بسر می‌برند و یکی از ابعاد این نبرد، نبرد سرنوشت‌ساز اقتصادی است و یکی از قوه‌هایی که می‌تواند کشور را از خطر سقوط اقتصادی حفظ کند عملیات اقتصادی همگانی و از سوی دیگر داشتن اندیشه و سیاست اقتصادی است تا دشمن نتواند در مقدسات مسلمانان از ناحیه ضعف اقتصادی رخنه کند و کیان و اعتبار مسلمین را از این زاویه تهدید نماید. 

خداوند در سوره یوسف به زیبایی برنامه‌ریزی اقتصادی را به نمایش می‌گذارد. حضرت یوسف به مجرد اطلاع از قحطی مصر بلافاصله به فکر چاره‌جویی می‌افتد و با برنامه‌ریزی هفت‌ساله و تعهد انجام این مسئولیت بزرگ، کشور مصر را از خطر سقوط اقتصادی نجات می‌دهد.

سوره سجده آیه 5: «خداوند امر عالم را به نظام احسن و اکمل از آسمان تا زمین تدبیر می‌کند؛ سپس روزی که مقدارش  به حساب شما بندگان هزارسال است باز به سوی او بالا می‌رود.» 

در اینکه خداوند امر عالم را با تدبیر حکیمانه اداره می‌کند جای تردید نیست و تدبیر در حقیقت چیزی را پشت سر چیزی قرار دادن و امور را از لحاظ تقدّم و تأخّر تنظیم کردن و در عمل، حوادث را مانند حلقه‌های زنجیر به هم پیوستن و دنبال کردن است. در هر صورت، آیه شریفه نشان می‌دهد که مسئله تدبیر و تنظیم امور قبل از اجرا که ما از آن به برنامه‌ریزی تعبیر می‌کنیم امری ضروری و برای تحقق خواسته‌ها ارزش حیاتی دارد.

در روایت آمده است که پیامبر اکرم(ص) به مردی که نصیحت می‌طلبد فرمود: «در هر امری خواستی اقدام کنی پایانش را ببین. اگر صلاح است اقدام کن و اگر مبهم است از آن خودداری کن.»(مجموعه ورارم،1/234)

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 10:57
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما