مشكلات اقتصادی ازدواج و چگونگی رفع آن

سلامت جامعه، ریشه در خانواده دارد. خانواده است که آرامش ایجاد می‌کند، حمایت می‌کند، اعتبار دارد، از اعضایش مراقبت و از انحرافات جلوگیری می‌کند. جامعه اسلامی نیز محور خود را خانواده دانسته و تجرد را نهی می‌کند؛ همانطور که پیامبر اکرم(ص) ازدواج نکردن را اعراض از سنّت خویش یعنی خروج از اسلام می‌داند و خانه‌ای که ازدواج در آن صورت پذیرد را بهترین خانه می‌داند.

عمده انحرافات اخلاقی و مشکلات روحی و ناامیدی که در جوامع مختلف به ویژه جوامع غربی شاهد آن هستیم و تا حدی به جامعه ما نیز تسری پیدا کرده است، ناشی از گسترش تجرد و متزلزل شدن بنیان های خانواده است. با این حال فرهنگ غنی مردم ما که ریشه در دین مبین اسلام دارد، هنوز نیز خانواده را محور و منشأ خوشبختی، سلامت و برکت می‌داند؛ اما نگران کننده است که می‌بینیم آمار ازدواج رو به کاهش و تعداد جوانان در سن ازدواج بیش از پیش افزایش یافته است و این سبب معضلاتی فرهنگی در جامعه خواهد شد.

امروز می‌بینیم که چت روم های فارسی زیادی راه اندازی شده و رونق گرفته‌اند که عمده رده سنی حاضر در این چت روم ها را جوانان 18 تا 30 سال مجرد تشکیل می‌دهند که به سبب نیاز درونی جهت ارتباط با جنس مخالف به این محیط ها روی آورده‌اند. در بعضی از این محیط های گفتگو، صحبت هایی میان جوانان شکل می‌گیرد که مناسب نبوده و ریشه در عقب افتادن ازدواج و فراهم نبودن شرایط آن دارد. جوانانی که ساعت ها زمان خود را صرف این فعالیت ها می‌کنند و درگیری ذهنی بسیاری از این طریق برای خود ایجاد می‌کنند، نه تنها استعدادهایشان رو به شکوفایی نمی رود بلکه سلامت خود و جامعه را نیز با چالش روبرو می‌کنند.

پدیده دیگری که امروز به دلیل نبود شرایط ازدواج شاهد آن هستیم، معضلی است که طبق نظر جامعه شناسان می‌توان از آن تحت عنوان «ازدواج سفید» نام برد. در این مدل ازدواج که شبیه مدل ازدواج غرب است، دختر و پسر زندگی را با هم شروع کرده اما ازدواجشان در هیچ سند و مدرکی درج نمی شود؛ لذا مسئولیتی نیز ندارند و حتی اگر فرزندی هم در این میان متولد شود، معلوم نیست که چه وضعیتی پیدا خواهد کرد!

مشکلات و موانع متعددی سبب به تعویق افتادن ازدواج در کشور و پدید آمدن چنین معضلاتی در جامعه ما شده است که از جمله آن می‌توان به موانع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اشاره کرد. با این حال یکی از بزرگ ترین موانع اصلی پیش پای بخش عمده‌ای از جوانان برای ازدواجشان، مشکلات اقتصادی است.

یک پسر برای ازدواج باید شغل داشته باشد، مسکن تهیه کند و لوازم اولیه برای برگزاری مراسم و شروع زندگی را فراهم نماید. با این حال مشاهده می‌شود.

دراین بین نمی‌توان از مشکلات سد راه ازدواج جوانان همچون اشتغال، مسکن، افزایش هزینه‌های زندگی، هزینه‌های سرسام‌آور ازدواج، نداشتن درک متقابل، توقعات بیش از حد خانواده‌ها و تغییر معیارهای انتخاب همسر به سادگی گذشت و تجمیع این عوامل، سدی بلند مقابل ازدواج ایجاد کرده است.

اگر زندگى ما براساس مبانى اسلام و فطرت انسانى استوار شود، این مشکل وجود خارجى نخواهد داشت، یا بسیار اندک خواهد بود.

1. خداوند و رهبران اسلام، در این باره نویدهاى امید بخش فراوانى داده‏ اند که مى‌‏توانند پشتوانه‏‌هاى اطمینان‏ بخشى براى جوانان باشند. براى نمونه خداوند مى‏فرماید: "و انکحوا الایامى منکم... ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله". «جوانان بدون همسر را همسر دهید ... اگر فقیر باشند، خداوند با فضل و رحمت خود آنان را غنى و بى ‏نیاز مى‌‏کند». این وعده و تضمین صریح و روشن خداوند است و چه تضمینى بالاتر از تضمین خدا؟! عموم کسانى را که ازدواج کرده ‏اند ملاحظه کنید، اکثر ایشان قبل از ازدواج بهره‏ اى از خانه و ثروت نداشته‏ اند ولى بعد از ازدواج، خانه‏ دار و متمکن شده‏‌اند.

پیامبر اکرم(ص) که امین اسرار خداوند است درباره امدادهاى الهى به جوانان مجرد چنین مى‏‌فرمایند: "زوجوا ایاماکم، فان الله یحسنُ لهم فى اخلاقهم و یوسع لهم فى ارزاقهم و یزیدهم فى مرواتیهم". «بی همسرانتان را همسر دهید، زیرا خداوند در پرتو ازدواج  اخلاق آنان را نیکو مى‏‌گرداند و رزق و توان مالى آن‌ها را وسعت مى‌‏دهد و بر مروت و ارزش‏هاى انسانی شان مى‏‌افزاید».

و باز آن حضرت مى‌‏فرمایند: "من ترک التزویج مخافة العیله، فقد ساء ظنّه بالله، ان الله یقول: ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله". «کسى که ازدواج را از ترس فقر ترک کند همانا به خداوند گمان بد برده است» زیرا خداوند مى‏‌فرماید: اگر فقیر باشند خداوند با فضل و رحمت خویش آنان را بى‏نیاز مى‏سازد.

2. در پرتو ازدواج، افق‏هاى جدیدى به روى انسان باز مى‌‏شود که پیش از ازدواج وجود نداشته، زیرا انسان در اثر ازدواج، احساس مسؤولیت بیشترى مى‌‏کند و خود را مسؤول اداره زندگى جدید و تأمین معاش و حفظ آبروى خانواده مى‌‏بیند، بنابراین تمام ابتکار و استعدادهاى نهفته و پنهان را به کار مى‌‏گیرد و از سوى دیگر فشار‌هاى جنسى، پریشانى، تنهایى و احساس حقارت‏ ها و کمبود ها، در پرتو ازدواج و قرار گرفتن در کنار همسرى مهربان و همدم و دلسوز از بین مى‏رود و در نتیجه جان انسان شکوفا مى‌‏شود و شوق تکامل در او بالنده مى‌‏شود. بسیارى از جوانان در سایه ازدواج شخصیتى تازه پیدا مى‏‌کنند و سیرشان در تمام امور، سرعت بیشترى به خود گرفته است.

جوانان با ازدواج هویت و شخصیتی جدید پیدا می‌کنند و جامعه نیز برای آنها اعتبار ویژه‌ای قائل می‌شود علاوه بر این از یک سلسله تسهیلات مانند وام ازدواج و مزایای شغلی نیز برخوردار می‌شوند. علاوه بر این یک سلسله امکانات و وسایل زندگی به صورت جهیزیه از طرف خانواده همسرشان داده می‌شود که در واقع بیشتر وسایل یک زندگی مشترک برای ادامه زندگی آنها فراهم می‌شود دوستان و فامیل نیز با اهداء کادوهایی، ازدواج آنها را تبریک می‌گویند و این امکانات مادی و معنوی همراه با آرامش روانی در واقع نعمت های الهی هستند که با ازدواج سرازیر زندگی زوجین می‌شود.

باید توجه داشته باشید که در حال حاضر ترس از مشکلات، بیش از خود مشکلات، جوانان را از ازدواج دور مى‌‏سازد. واقع مطلب این است که در هیچ مسأله ‏اى نمى‌‏توان نشست تا مشکلات حل شود و سپس اقدام نمود. همه پیشرفت‏ها و موفقیت‏هایى که بشریت تاکنون به دست آورده مرهون اقدامات انسان‏هاى مصمم، جدى و با پشتکار قوى است که خود را به آب و آتش زده و قهرمانانه از انبوه مشکلات استقبال کرده و با عزم و اراده و تلاش بر آن فائق آمده ‏اند. به قول شاعر:

زندگى جنگ است جانا بهر جنگ آماده شو

نیست هنگام تأمل بى ‏درنگ آماده شو

بسیارى از جوانان همین که ازدواج کرده ‏اند و خود را ناچار به کاریابى دیده ‏اند، به تلاش مضاعف پرداخته و پس از چندى، زندگى خود را رو به سامان برده ‏اند. نکته مهم دیگر که در امر ازدواج باید به آن توجه داشت اینکه  اگر تشریفات و خرج‏هاى اضافى در امر ازدواج کنار گذاشته شود و یا تعدیل شود ازدواج یکى از سهل‏ ترین امور زندگى خواهد بود. متاسفانه امروز تجملات و رسومات غلط و نابجا موجب ترس جوانان از ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج گردیده است و تمام خانواده ها در این زمینه مسئول هستند تا با کنار گذاشتن رسومات نابجا زمینه ازدواج هر چه ساده تر جوانان را فراهم کنند. لذا اگر با خانوده‌ای که موقعیت اقتصادی آنها هم سطح با شما باشد و موقعیت شما را درک کند می‌توان با مراسمی ساده و در حد توان به دور از تجملات اضافی زندگی مشترک را تشکیل داد، و یا با توافق طرف مقابل و خانواده ‏اش او را به عقد رسمى خود درآورید.  ولى زمان ازدواج را دو یا سه سال به تأخیر بیندازید. این کار مزایاى زیر را در بر دارد:

1- از شیرینى دوران نامزدى که دلپذیرترین دوران زندگى است بهره ‏مند مى‏‌شوید.

2- مخارج سنگین ازدواج بر دوش شما سنگینى نمى‌‏کند.

3- به تدریج در برخورد با مشکلات و تلاش براى حل آن‌ها، پختگى بیشترى براى زندگى کسب مى‏‌کنید.

4- در طى این مدت، اگر مشکل کاری داشته باشید و یا در حال تحصیل می‌باشید، کم کم در جستجوى کار بر مى‌آیید تا بتوانید در کنار تحصیل، کارى نیز دست و پا کنید و بدین صورت بر مشکلات اقتصادى فائق آمده و زمینه‏‌هاى ازدواج را فراهم مى‏‌کنید.

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 19 آبان 1395 ساعت 19:46
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما